środa, 1 lutego 2012

Kilka słów o Hiromi KawakamiPopularna pisarka urodziła się  w 1958 roku w Tokio. Studiowała tam też na Uniwersytecie Ochanomizu, gdzie odebrała przyrodnicze wykształcenie i obroniła pracę na temat rozmnażania jeżowców. Przez jakiś czas pracowała jako nauczycielka w gimnazjum, ale po przeprowadzce do innej miejscowości za sprawą pracy męża zostaje gospodynią domową.

W 1994 roku, w wieku 36 lat debiutuje opowiadaniem Kamisama („Bóg”), za którą dostaje Literacką Nagrodę Pascala dla początkujących pisarzy. Dwa lata później ogłasza „Nadepnęłam na węża”, za którą dostaje 115-tą Nagrodę Akutagawy.W jednym z wywiadów Hiromi wyznaje, że uwielbia czytać (bardziej niż pisać) i co miesiąc kupuje od 20 do 30 książek. Czyta w wolnym czasie, najczęściej rano, albo kiedy znudzi jej się praca. Przynajmniej raz na dwa dni odwiedza księgarnie, obok której nie potrafi przejść obojętnie. To dla niej miejsce, gdzie może odetchnąć, gdzie czuje się dobrze. Najbardziej lubi te stare, urządzone w stylu oddającym charakter właściciela.

Lubi pisać o jedzeniu. Uważa, że ludzie lubią o nim czytać, a i sama lubi jak w powieściach pojawiają się opisy potraw. Pytana o ulubioną potrawę, odpowiada, że nie jest pewna, ale gdyby miała wybrać ostatnią przed śmiercią, byłyby to sushi.

Tematy powieści wymyśla wylegując się w łóżku. Interesuje ją głównie człowiek, ponieważ uważa go za istotę w pełni nie odkrytą, przyznaje, że go nie rozumie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz